Debesmannas programma (LV)     Debesmannas programma (DE)

Radošās darbnīcas (LV)     Radošās darbnīcas (DE)

Bildes no mūsu Debesmannas iespējams apskatīt Facebook profilā: https://www.facebook.com/debesmanna2016/


Debesmanna

Frankfurtē veiksmīgi aizvadīti pirmie latviešu kultūras svētki 

Pirmie Frankfurtē notikušie Latviešu kultūras svētki “Debesmanna 2016“ šā gada 9. un 10. jūlijā pulcēja kuplu skaitu latviešu dziedātāju un dejotāju no tuvākām un tālākām vietām. Kopumā uz skatuves demonstrēt savas prasmes un iepazīstināt ar latviešu kultūru un tradīcijām kāpa aptuveni 110 dalībnieki no Vācijas, Nīderlandes, Luksemburgas un Beļģijas.

“Debesmanna” sestdienas priekšpusdienā iesākās ar dažādām radošajām darbnīcām. Visi dziedāt gribošie tika aicināti uz kopmēģinājumu, kur tika apgūtas dziesmas vakara koncerta kopīgajam noslēgumam uz lielās skatuves. Paralēli kora meistarklasei ikvienam bija iespējas apgūt ko jaunu kādā no citām darbnīcām – adīt Latvijas karodziņus, meistarot tautiskas rokassprādzes, adīt maucīšus, izzināt Latviju, iepazīties ar latviešu animācijas filmām, iet latviešu tradicionālajās rotaļās kopā ar Luksemburgas folkloras kopu “Dzērves” un iemēģināt latvju danču soļus.

Tāpat gan lieliem, gan maziem bija iespējams izmēģināt, kā skan latviešu tradicionālais mūzikas instruments kokle. Savukārt daudzi nespēja vien beigt brīnīties par mūzikas instrumentiem, uz kuriem spēlēja viesmākslinieki no Latvijas – Manguļu ģimene kopā ar ģimenes draugu Elanu Purekli – trubafonu, glāzēm, pudelēm un lielajām grīdas klavierēm, pa kurām bija jālēkā ar kājām. Arī šos mūzikas instrumentus varēja uzspēlēt jebkurš.

Dienas kulminācija – koncerts, kurā dalībnieki piedāvāja programmu, kas pašiem īpaši mīļa un tuva. Koncerta tēma, protams, bija debesmanna un to arī dalībnieki koncerta laikā centās „pagatavot“. Skatītājus priecēja Štutgartes latviešu deju kopa „Trejdeksnītis“, Luksemburgas latviešu folkloras kopa „Dzērves“ un bērnu folkloras kopa „Mazās Dzērves“, latviešu jauktais koris Nīderlandē „Ziemeljūra“ kopā ar mazajiem folkloristiem „Stārkīsi“, kā arī paši frankfurtieši – gan dejotāji, gan Frankfurtes latviešu sieviešu koris „Silava“. Gatavojot debesmannu, dziesmas mijās ar dejām un folkloras priekšnesumiem, bet pašās beigās latviešu tradicionālais saldais ēdiens tika sakults vienā lielā aptuveni 50 dziedāt gribošu cilvēku kopkorī.

No skatītāju un arī pašu dalībnieku rindām tika saņemti atzinīgi vārdi par to, ka sen neesot redzēts tik patiesi latvisks koncerts, kā arī par to, cik tas profesionāli bijis noorganizēts. Šeit liels paldies jāsaka mūsu koncerta režisorei un vadītājai Gintai Trainei, kā arī Dacei Ēderei, kas uzņēmās koncerta vadīšanu vācu valodā.

Pēc labi padarīta darba pienākas atpūta, un par to šoreiz gādāja Manguļu ģimene jeb grupa „Buččča“ no Latvijas. Deju placis ne mirkli netika pamests, jo ne pārāk bieži prom no dzimtenes gadās izdancoties kārtīgā ballē ar mūziku no Latvijas un to visi izmantoja līdz pēdējai dejai.

Svētdienas rītā visi tika aicināti pulcēties uz kopīgām brokastīm, kā arī apmeklēt latviešu dievkalpojumu ar mācītāju Rinaldu Gulbi un latviešu vijolnieces Lauras Zariņas muzikālo pavadījumu.

Kopumā svētkus apmeklēja vairāk nekā 250 cilvēku, tajā skaitā arī vairāki desmiti vāciešu. „Man ir milzīgs prieks un esmu patiesi lepna, ka tikai pusgadu pēc Frankfurtes Latviešu biedrības dibināšanas mums izdevās tik kupli un raženi kultūras svētki. Es saku milzīgu paldies visiem kolektīviem, kas jau no paša sākuma ticēja mūsu svētkiem un bagātināja tos ar savu dalību. Es saku lielu paldies kuplajai palīgu komandai, kas svētku laikā vienmēr bija īstajā brīdi un īstajā vietā. Bet vislielākais paldies – Sabiedrības integrācijas fondam, bez kura līdzfinansējuma šie svētki nebūtu bijuši iespējami,“ rezumē Frankfurtes Latviešu biedrības priekšsēdētāja Mārīte Kļaviņa.

No dalībniekiem un apmeklētājiem esam saņēmuši atsauksmes par to, ka “Debesmanna” viņiem devusi jaunu enerģiju krietnam laikam uz priekšu. Ka kolektīviem pretēji ikdienai savās diasporās bijis ļoti patīkami parādīt sevi un paskatīties uz citiem, kā arī tuvāk iepazīt vienam otru no citām Eiropas valstīm. Ne reti tika izteikta arī vēlme, ka šādi svētki varētu kļūt par tradīciju, kas vien jau pierāda, ka svētki bija izdevušies.

Anda Mežmaca, Minhenes kora iniciatore, par svētkiem saka šādi: “Kā teiktu Pūks, kad Tev iedod kaut ko gardu paēst – debesmannu, tad diena ir nevis veltīgi, bet draudzīgi pavadīta! Tā bija patiešām draudzīgās pārrunās, dziedāšanā un izzināšanā pavadīta diena. Bija patīkami tikties ar tautiešiem no dažādām Eiropas valstīm, dalīties savā pieredzē un kopīgi izdziedāt latviešu kora dziesmas uz skatuves. (…) Mani ļoti patīkami pārsteidza tas, ka “Debesmannas” rīkotāji bija tik daudz domājuši par jaunāko paaudzi. Bērniem bija iespēja izzināt un līdzi darboties! Bērnu daudzums un līdzdalība pasākumā mani priecēja visvairāk. Un varu tikai ar baltu skaudību lūkoties uz Frankfurtes pusi, jo pats galvenais ir sasniegts! Bērni, kuri ir mūsu nākotne, kopj un izzin latviešu valodu un latviešu kultūru!”

Aiga Ožehovska, Luksemburgas folkloras kopas vadītāja, par “Debesmannu” saka: “Mums ļoti patika viesmīlība, jutāmies gaidīti. Bija sajūta, ka pasākums tiek pārdomāti organizēts. Ļoti patika noslēguma brokastis – kopābūšana, patērzēšana bez steigas – šis draudzēšanās aspekts mazliet pietrūka sestdienā, kad katrs bija pārņemts ar savu uzstāšanos un īsti nebija laika nevienu iepazīt. Bērniem šādi izbraucieni, kad var uzvilkt tautastērpu, ir īpaši svarīgi – iespēja sevi parādīt un sadraudzēties ar vienaudžiem, runājot dzimtajā valodā; ceram, ka nākamajos šāda veida pasākumos diasporas bērnu kolektīvi būs plašāk pārstāvēti, lai arī bērni var veidot draudzības saites.”

Esam patiesi priecīgi, ka mums visiem kopīgiem spēkiem sanāca tik gardi, skaisti, krāsaini un latviski svētki, ka kaut vai uz divām dienām mums Frankfurtē izdevās uzburt savu mazu daļiņu Latvijas, apzināties sevi kā latvieti un svešumā justies kā mājās. Papildus latviešu kultūrai arī ar meijām un tradicionālajiem latviešu gardumiem – rasolu, auksto biešu zupu, sklandraušiem, plātsmaizēm, ķiploku grauzdiņiem un, protams, debesmannu. Bija skaisti, gardi un skanīgi!


Mūsu kultūras svētkus atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds no valsts budžeta līdzekļiem.

SAF